Blue Flower

Jak zmniejszyć kondensację w domu ?

Kondensacja czyli inaczej skraplanie powietrza  może zachodzić przy odpowiednim ciśnieniu i w temperaturze niższej od temperatury krytycznej. Zestaw parametrów; ciśnienie i temperatura, dla których rozpoczyna się proces skraplania nazywany jest punktem rosy. Poniżej kilka praktycznych porad jak unikać złych skutków kondensacji.

Czytaj więcej: Kondensacja - źródło wilgoci

Stop wilgoci - iniekcje i izolacje

Wilgoć podciągana kapilarnie w murze na dłuższym odcinku czasu może prowadzić do rozmaitych szkodliwych zmian. Początkirm tych uszkodzeń są wykwity solne, odpadające tynki, niszczenie tapet oraz rozwój szkodliwych dla zdrowia grzybów pleśniowych.

Czytaj więcej: Naprawa izolacji poziomej

Stop wilgoci - iniekcje i izolacjeGroźna niewidoczna wilgoć w murach daje znać o sobie tylko poprzez skutki jakie wywołuje - a jest ich sporo i żaden z nich nie jest korzystny;

  • Pierwszym skutkiem i to wcale nie najgroźniejszym jest poczucie dyskomfortu. W takiej sytuacji oczywistym rozwiązaniem jest otwarcie okien... i nieuchronne dalsze wychłodzenie budynku, co sprzyja kondensacji pary wodnej i dalszemu zawilgoceniu.
  • Woda wchłonięta przez podłoże po pewnym okresie użytkowania pomieszczenia, powoduje pojawianie się nieprzyjemnego zapachu, zacieków, grzybów, pleśni, bakterii, owadów. Na organizm człowieka niekorzystnie działa także powietrze o zwiększonej wilgotności względnej. Wilgoć przyczynia się do pogorszenia samopoczucia mieszkańców i do pogorszenia ogólnych warunków zdrowotnych. Czytaj więcej: Negatywne skutki wilgoci

Obecność wilgoci w murach to często naturalny stan. Wilgotność świeżo wykonanej ściany, która wydaje się być sucha, sięga 25% i nie jest to niczym nadzwyczajnym. Naturalny poziom wilgotności w murach zależy od strefy klimatycznej i mikroklimatu obszaru, na którym zlokalizowany jest budynek. W polskich realiach, naturalny poziom wilgotności, waha się w granicach od 3 do 9%. Na skutek nieprawidłowej wentylacji, może w budynku pokazać się wilgoć kondensacyjna. Przy uszkodzeniach izolacji, może pojawić się wilgoć kapilarna.

Przyczyną obecności wilgoci w murach może być m.in. ;

Czytaj więcej: Przyczyny wilgoci
Mur.jpg

Odwiedza nas 2 gości oraz 0 użytkowników.