Blue Flower

Obecność wilgoci w murach to często naturalny stan. Wilgotność świeżo wykonanej ściany, która wydaje się być sucha, sięga 25% i nie jest to niczym nadzwyczajnym. Naturalny poziom wilgotności w murach zależy od strefy klimatycznej i mikroklimatu obszaru, na którym zlokalizowany jest budynek. W polskich realiach, naturalny poziom wilgotności, waha się w granicach od 3 do 9%. Na skutek nieprawidłowej wentylacji, może w budynku pokazać się wilgoć kondensacyjna. Przy uszkodzeniach izolacji, może pojawić się wilgoć kapilarna.

Przyczyną obecności wilgoci w murach może być m.in. ;

 

  • przemarzanie ścian,
  • brak izolacji pionowej lub poziomej,
  • niewłaściwa wentylacja

Bardzo często, pojawienie się wilgoci w murach spowodowane jest uszkodzeniem lub zupełnym brakiem izolacji poziomej lub pionowej budynku. Uszkodzenia izolacji poziomej są typowym problemem starych budynków – zwłaszcza tych, w których izolację poziomą wykonano używając papy na lepiku.

Izolacja pozioma wykonana właśnie w ten sposób już po 40 latach przestaje spełniać swoją funkcję i nie stanowi bariery dla podsiąku kapilarnego, a wilgoć w murach może łatwo penetrować nawet na znaczne wysokości w murach. Iniekcje wysokocisnieniowe są doskonałym sposobem na likwidację wilgoci.

Ustalenie, co jest faktyczną przyczyną pojawienia się zawilgoceń w ścianach, jest pierwszym krokiem do rozwiązania problemów z wilgocią.

blue-flower_1.jpg

Odwiedza nas jeden gość oraz 0 użytkowników.